loader
TV

Full HD czy 4K - jaki telewizor kupić?

Zainteresowani branżą elektroniczną użytkownicy zwrócili uwagę na możliwość zakupu ogromnego telewizora wyświetlającego obraz w najwyższej jakości na cienkim i dużym ekranie. Innowacyjna technologia umożliwia każdemu użytkownikowi oglądanie wysokiej jakości filmów ze szczegółowymi obrazami. Wraz z popularyzacją zmodernizowanych urządzeń konsumenci zastanawiają się, co jest lepsze - telewizor 4K czy Full HD? Która opcja jest bardziej odpowiednia?

Zalety telewizorów Ultra HD

Pierwszą zaletą Ultra HD jest wygodne oglądanie telewizji ze stosunkowo niewielkiej odległości. Ekran takiego urządzenia znany jest z ultra wysokiej rozdzielczości (około 8 milionów pikseli). Oznacza to, że obraz jest tak szczegółowy, jak to tylko możliwe i wygląda wyraźniej. Co więcej, to:

• Ostre szczegóły obrazu dzięki zastosowaniu zastrzeżonych technologii i zwiększonej gęstości pikseli.

• Wskaźniki częstotliwości skanowania progresywnego - do 120 klatek na sekundę. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie wzroku, a oczy nie męczą się tak bardzo, nawet jeśli godzinami oglądasz telewizję.

• Głębokie wyświetlanie dużej liczby kolorów.

• Zwiększony zakres dynamiczny. W najjaśniejszych i najciemniejszych obszarach obrazu każdy szczegół jest transmitowany bardzo wyraźnie. Wszystkie odcienie i kolory wydają się jaśniejsze i bardziej nasycone.

• Poprawiona jakość dźwięku. Telewizory Ultra HD, takie jak SONY 49XD7005, oferują wielokanałowy dźwięk z 24 kanałami audio.

Technika ta przyciągnie uwagę miłośników gier wideo, ponieważ tworzy najbardziej realistyczny obraz, przyczyniając się do całkowitego zanurzenia się w świecie wirtualnej rzeczywistości. W sklepach można już znaleźć gry obsługujące ten format. Matryca 4K tworzy trójwymiarowy obraz. Nie potrzebujesz okularów 3D, aby oglądać wysokiej jakości trójwymiarowy obraz. Główną wadą jest brak wystarczającej zawartości. Pomimo pojawienia się na rynku telewizorów 4K, wciąż jest bardzo niewiele plików obsługujących ten format. Aby oglądać kanały telewizyjne na takim urządzeniu, wymagana jest pełna aktualizacja sprzętu. Teraz nie są w stanie przesłać sygnału w wymaganym formacie. Można oglądać kanały na telewizorze Ultra HD w mniejszym formacie, ale wpłynie to negatywnie na obraz - ucierpi kontrast i wyrazistość, obraz zacznie się „rozciągać”.

Więc powinieneś wybrać Ultra HD czy Full HD?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna. Innowacyjna technologia stopniowo zdobywa pozycje na współczesnym rynku, ale niewielu chce z niej korzystać. Wynika to z wysokich kosztów telewizorów Ultra-HD. Widać to na przykładzie modelu LG OLED 55B6V. Nawet jeśli dana osoba jest gotowa kupić drogie urządzenie, nie będzie w stanie w pełni z niego korzystać ze względu na ograniczoną zawartość.

Telewizory Ultra HD

Niestety realia naszego życia i rynku elektronicznego w kraju nie zostały jeszcze przystosowane do korzystania z nowatorskich urządzeń i przeglądania plików w ultra wysokiej rozdzielczości. Dlatego pytanie, który telewizor kupić - Full HD czy 4K, jest logiczne. Zakup telewizora 4K wiąże się z wieloma wyzwaniami. Aby w pełni go wykorzystać, potrzebujesz szybkiego Internetu i kabla HDMI. Właściciel nowoczesnego telewizora będzie musiał poświęcić czas na wyszukiwanie i zakup odpowiednich treści. Innowacyjna technologia jest przeznaczona dla osób, które nie boją się innowacji i są gotowe na odważne eksperymenty. Jeśli jednak funkcjonalność telewizora jest dla ciebie ważna, warto odłożyć na później tak drogi zakup.