loader
Audio

Funkcje soundbarów – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Ponieważ większość nowoczesnych telewizorów na rynku jest bardzo cienkich, nie mogą one pomieścić mocnych głośników. Aby uzyskać wysoką jakość odtwarzania dźwięku, musisz kupić osobne urządzenie. W ostatnich latach soundbar zyskał dużą popularność, która różni się od innych systemów głośnikowych zwartością, stylowym wyglądem i obecnością dodatkowych funkcji.

Rodzaje soundbarów

Na rynku AGD istnieje wiele systemów różnych producentów. Każde urządzenie jest głośnikiem monofonicznym, w którym znajdują się głośniki szerokopasmowe. Podłużny kształt korpusu urządzenia pozwala na umieszczenie go na ścianie pod telewizorem za pomocą specjalnego wspornika. Panele aktywne są bezpośrednio podłączone do odbiornika telewizyjnego. Połączenie urządzeń pasywnych z ekranem odbywa się za pomocą odbiornika wyposażonego w tego typu systemy audio. Ze względu na swoje cechy funkcjonalne wszystkie soundbary są podzielone na kilka typów:

Głośnik monofoniczny ze wbudowanym subwooferem. To najtańsza opcja dla aktywnego systemu audio. Z reguły takie urządzenie ma ograniczoną liczbę funkcji i służy do wymiany akustyki wbudowanej w telewizor. Można go również podłączyć do komputera, laptopa lub gadżetu mobilnego.

Projektor dźwięku przeznaczony do montażu na poziomej powierzchni. Posiada również wbudowany subwoofer. Stożek głośników niskotonowych jest skierowany w dół, aby wyrównać basy. Ta konsola audio łączy w sobie funkcje systemu głośników, odbiornika i wzmacniacza.

Soundbar jest typu pasywnego z oddzielnym subwooferem. Takie urządzenia wyróżniają się wielokanałowym dźwiękiem i są godną alternatywą dla kina domowego. Soundbar nie zajmuje dużo miejsca. Odtwarza wysokiej jakości efekty dźwiękowe podczas oglądania filmów. Połączenie z telewizorem odbywa się za pomocą połączenia przewodowego lub Bluetooth.

Podstawa dźwiękowa, której korpus wykonany jest w postaci podstawki pod telewizor. Takie modele różnią się od kompaktowych odpowiedników nie tylko formą, ale także funkcjonalnością. Wyposażone są w wielokanałowe głośniki, odtwarzacze DVD, dodatkowe funkcje do oglądania Smart TV i podłączania mobilnych gadżetów. Wytrzymała obudowa została zaprojektowana tak, aby obsługiwać telewizory każdego rozmiaru.

Wielofunkcyjny soundbar. Ten typ systemu głośników składa się z wolnostojącego subwoofera i kilku dodatkowych głośników, które można zainstalować na całym obwodzie pomieszczenia. Do komunikacji z głośnikami używane jest połączenie Bluetooth. Odtwarzanie efektów dźwiękowych podczas oglądania filmów jest porównywalne do trójwymiarowego dźwięku w kinie.

Funkcje pracy i połączenia

Soundbar działa zarówno w połączeniu z telewizorem, jak i niezależnie. Wbudowany odtwarzacz pozwala na odtwarzanie muzyki z nośników takich jak karta flash czy dysk laserowy. W korpusie urządzenia znajduje się kilka głośników umieszczonych pod różnymi kątami.

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą przycisków znajdujących się na korpusie urządzenia lub za pomocą pilota. Istnieją dwa cyfrowe złącza audio do podłączenia do ekranu. Wielofunkcyjne systemy dźwiękowe są również wyposażone w złącze HDMI. Większość nowoczesnych soundbarów obsługuje technologię Bluetooth, która pozwala pozbyć się przewodów i połączyć się z urządzeniem na odległość. Jednak podczas instalowania takich systemów należy pozostawić wolną przestrzeń między listwą dźwiękową a obudową telewizora, aby umożliwić dostęp do czujnika.