loader
Audio

Jakie głośniki do telewizora wybrać?

Wiele głośników oraz wielokanałowa ścieżka dźwiękowa nie tylko pozwalają zanurzyć się w samym centrum wydarzeń rozgrywających się na ekranie, ale także znacząco potęgują doznania z różnych efektów specjalnych.

Schemat systemu 5.1

Więc zaczniemy od schematów konstruowania akustyki 3D. Klasycznym rozwiązaniem są systemy 5.1. Składają się z pięciu głośników i jednego subwoofera (specjalistyczny głośnik przeznaczony do odtwarzania dźwięków o niskiej częstotliwości w zakresie od 30 do 150 Hz). Podczas gdy głośnik niskotonowy zapewnia głębię efektów, dodając wibracje na krawędzi ludzkiego ucha, pozostałe pięć głośników zapewnia dźwięk przestrzenny. Są one rozmieszczone zgodnie ze schematem: jeden dla kanału centralnego, dwa tworzą przednią parę stereo, a dwa kolejne zapewniają pozycjonowanie efektów przestrzennych. W zasadzie taki zestaw akustyki w większości przypadków wystarczy

Schemat systemu 7.1

Bardziej nowoczesna i zaawansowana wersja polega na zastosowaniu zestawu głośników 7.1. W rzeczywistości jest to ten sam 5.1, do którego oprócz tylnych głośników dodano kilka głośników bocznych. W takim schemacie dźwięk jest jeszcze bardziej obszerny i nie ustępuje brzmieniu teatralnemu. Dodatkowa para głośników komplikuje instalację akustyki w pomieszczeniu. Trudno jest również znaleźć treści ze ścieżką dźwiękową w formacie 7.1 - z jakiegoś powodu filmy i koncerty nadal mają ścieżkę dźwiękową 5.1. Wybór 5.1 lub 7.1 jest decyzją czysto indywidualną.

Akustyka

Same kolumny mogą być wolnostojące lub „półkowe”. Pierwsza opcja jest idealna, jeśli w pokoju jest wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, aby odpowiednio je zaaranżować (zgodnie ze schematem), a jednocześnie nie było przeszkód między widzem a urządzeniem. Głośniki na półki można postawić na meblach, zakupić wraz ze stojakami i wykorzystać jako podłogowe lub przymocować do ścian za pomocą specjalnych wsporników. Ogólnie rzecz biorąc, rozwiązania półkowe są wygodniejsze dzięki elastycznej instalacji.

System głośników podłogowych

Oprócz liczby kanałów i formatu głośników, akustyka kina domowego może być aktywna lub pasywna. Opcją aktywna jest wtedy, gdy każdy głośnik ma własny wzmacniacz mocy. Takie głośniki są droższe i trudniejsze do zainstalowania. Zwykle jednak mają lepsze filtrowanie sygnału. Akustyka pasywna jest pomijana przez zewnętrzny wzmacniacz. Oznacza to, że oprócz cyfrowego procesora (który rozkłada zarejestrowany sygnał na kanały) do ich działania potrzebny jest wielokanałowy wzmacniacz mocy. Jednak rozwiązania pasywne mają swoje zalety: są łatwiejsze w montażu, nie są przywiązane do wzmacniacza (co oznacza, że kupując nowszy wzmacniacz,

Ekonomiczna wielokanałowa akustyka ze zintegrowanym wzmacniaczem

W modelach budżetowych nie musisz męczyć się nad doborem kompatybilnych komponentów, ponieważ zwykle wszystkie z nich są już zawarte w zestawie w postaci jednej oddzielnej jednostki lub nawet wbudowane w subwoofer. Droższa technologia to możliwość doboru różnych komponentów w celu stworzenia systemu dostosowanego do twoich upodobań i pomieszczenia.