loader
Audio

Kolumny głośnikow

Wiele osób zastanawia się, czym są kolumny pasywne oraz aktywne i jaka jest między nimi różnica? Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta. Głośnik aktywny ma wbudowany wzmacniacz mocy wewnątrz obudowy, a głośnik pasywny nie. Tak więc aktywny system głośników oprócz kabla, przez który doprowadzany jest sygnał audio, wymaga również zewnętrznego zasilania. Co prawda istnieją również wersje mobilne, w których system głośników może działać ze wbudowanych akumulatorów, ale zasada działania się od tego nie zmienia.

Przyjrzyjmy się teraz, jakie cechy mają głośniki aktywne i pasywne oraz jakie są ich zalety i wady.

Ponieważ w przypadku systemu głośników aktywnych faktycznie łączy się dwa urządzenia - emiter (głośniki) i sam wzmacniacz, to przy każdej instalacji takich systemów nie ma potrzeby łączenia ich między sobą. W rzeczywistości oznacza to nie tylko wygodę i łatwość przełączania, ale także wyższą niezawodność, ponieważ dodatkowe złącza i przewody mogą z czasem stać się bezużyteczne. Kolejną ważną zaletą wyboru akustyki aktywnej jest to, że oba urządzenia (wzmacniacz i sam głośnik) są do siebie idealnie dopasowane i pasują do siebie pod każdym względem. Dlatego instalując te systemy nie musimy już myśleć o prawidłowym doborze rezystancji i mocy. Wzmacniacz nie wypali się od zwiększonego obciążenia, a głośniki nie zostaną uszkodzone przez dostarczaną do nich nadmierną moc.

Oprócz wszystkich zalet akustyki aktywnej istnieją sytuacje, w których preferowane jest zastosowanie akustyki pasywnej. Na przykład instalacja aktywnych głośników na świeżym powietrzu jest niepożądana, ponieważ w przypadku ulewnego deszczu sam wzmacniacz będzie bardzo wrażliwy. Pisaliśmy już o potrzebie osobnego zasilacza dla akustyki aktywnej, co w niektórych przypadkach może ograniczać jego zastosowanie. Dodatkowo duża odległość aktywnego głośnika od źródła sygnału pociąga za sobą utratę sygnału, a co za tym idzie konieczność stosowania kabli wysokiej jakości, zawsze zbilansowanych (czyli ze złączem XLR)

Głośniki pasywne

Najpierw mamy komponent źródłowy - urządzenie do odtwarzania muzyki. Może to być odtwarzacz CD, odtwarzacz sieciowy, gramofon, a nawet komputer lub telefon. Dalej jest sekcja przedwzmacniacza, która pozwala przełączać się między źródłami i zmieniać głośność. Jeśli źródłem jest odtwarzacz winylowy, to potrzebny jest również przedwzmacniacz gramofonowy, który wzmacnia sygnał wychodzący z wkładki do poziomu liniowego i wyrównuje jego charakterystykę częstotliwościową przed przeniesieniem go do przedwzmacniacza (dla uproszczenia nie uwzględniliśmy w schemacie przedwzmacniacza).

Teraz potrzebujemy „mięśnia”, który może przenieść sygnał liniowy z przedwzmacniacza i podbić go do punktu, w którym wystarczy głośnik - innymi słowy, potrzebujemy wzmacniacza mocy. Wyjście wzmacniacza mocy jest doprowadzane do zwrotnicy, która w systemie głośników dwudrożnych dzieli sygnał na komponent o wysokiej częstotliwości, przesyłany do głośnika wysokotonowego, a wszystko inne przesyłane do większego głośnika średnio / niskotonowego. W systemie trójdrożnym zwrotnica dzieli strumień audio na trzy komponenty - wysoką, średnią i niską częstotliwość. Taki filtr nie wymaga do pracy źródła zasilania, dlatego zwrotnica jest uważana za pasywną.