loader
Inne

Rodzaje kabli HDMI

W dobie technologii jakości HD HDMI jest wiodącym typem połączenia. Starsze złącza, takie jak VGA lub RCA / AV, nie obsługują filmów HD i gier - po prostu nie zostały zaprojektowane do obsługi treści HD. Porty HDMI można znaleźć w prawie każdej nowoczesnej technologii i do podłączenia potrzebny jest kabel HDMI.

Wraz z pojawieniem się połączeń HDMI, korzystanie z technologii stało się znacznie wygodniejsze, przyjemniejsze i lepszej jakości. Jeden kabel HDMI może zastąpić aż jedenaście innych przewodów przy podłączaniu sprzętu rozrywki domowej. Oprócz wygody, interfejsy HDMI zapewniają cyfrowy obraz wysokiej rozdzielczości i wielokanałowy dźwięk cyfrowy. HDMI (High-Definition Multimedia Interface) to nowoczesny standard podłączania urządzeń audio-wideo. Zastąpił stare metody połączeń, takie jak kompozyt (RCA) i S-Video.

Wszystkie nowe telewizory, odtwarzacze DVD i Blu-ray są wyposażone w porty HDMI. Coraz częściej HDMI można znaleźć w urządzeniach przenośnych, takich jak aparaty cyfrowe, kamery, telefony komórkowe. Komputery, monitory, konsole do gier są również wyposażone w porty HDMI, a lista ta rośnie z każdym dniem. W ten sposób możesz łatwo i łatwo połączyć ze sobą kino domowe, konsole do gier, komputery, odtwarzacze DVD i Blu-ray oraz inny sprzęt i cieszyć się wszystkimi zaletami HDMI. To:

• szybki transfer danych, obsługujący do 10,2 gigabitów na sekundę;

• zoptymalizowana klarowność obrazu, jakość wideo 4K przy 50/60 Hz (2160p), która jest 4 razy ostrzejsza niż wideo 1080p / 60 Hz;

• dźwięk o częstotliwości do 1536 kHz, Dolby True HD, DTS-HD Master Audio i do 32 kanałów audio o najwyższej jakości dźwięku;

• wideo 3D;

Rodzaje kabli

Obecnie większość urządzeń przenośnych, takich jak aparaty i kamery, tablety, smartfony może mieć mniejsze wersje portów HDMI mini (mini) HDMI i mikro (mikro) HDMI. Złącza mini i micro HDMI zapewniają dokładnie taką samą funkcjonalność jak standardowe HDMI, tylko są mniejsze, aby zaoszczędzić miejsce na takich urządzeniach przenośnych. Takie złącza znajdują się na tylnych panelach kart graficznych - zmniejszone wymiary portu Mini-HDMI pozwalają na jednoczesne korzystanie z sąsiedniego portu DVI. Jednak ponieważ zwykłe urządzenia multimedialne rzadko są wyposażone w port mini HDMI, potrzebny jest pełnowymiarowy adapter HDMI.

Są chwile, kiedy porty HDMI to za mało (na przykład w telewizorze jedno lub dwa złącza HDMI i są już używane dla innych urządzeń, lub chcesz podłączyć kilka urządzeń jednocześnie). W tym przypadku na ratunek przychodzą tzw. Switche, czy przełączniki HDMI dla kilku portów. Istnieją przełączniki dla kilku portów wejściowych HDMI-1x2; 1x3 itp. Za pomocą przycisku lub pilota można przełączać się między podłączonymi źródłami.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości złącza na podłączonym sprzęcie, to radzimy zakupić taki przełącznik, jednocześnie chroniąc porty HDMI przed ciągłym obciążeniem w postaci rozłączania podłączania sprzętu i oszczędzania sobie kłopotów. Z kolei kabel HDMI- Mini HDMI służy do podłączania urządzeń z portem mini HDMI do standardowego złącza HDMI - np. co podłączenia aparatu cyfrowego, tabletu do telewizora czy projektora. Proces podłączenia jest taki sam jak w przypadku kabla HDMI-HDMI.