loader
TV

Telewizor do PS4 - jaki wybrać?

PlayStation 4 to konsola, która potrzebuje dobrego ekranu, aby uwolnić swój potencjał. Dlatego niezbędny jest tutaj specjalny rodzaj telewizora.

Główne kryteria wyboru telewizora na PS4

Aby w pełni wykorzystać możliwości konsoli, musisz zrozumieć, w jaki sposób model telewizora spełnia wymagania Sony - jaką ma rozdzielczość, czy ma HDR, jaką matrycę itp.

Przekątna

Musisz tak dobrać ekran, aby użytkownik nie musiał przechylać głowy. Telewizor jest umieszczony w bezpiecznej odległości, w przeciwnym razie pojawi się zmęczenie oczu. Zalecana przekątna do wygodnej gry:

• 32-42 cale - do małych i średnich pomieszczeń (do 25 metrów);

• 50+ cali - do dużych przestrzeni.

Rozdzielczość ekranu

Ponieważ w większości gier format wideo to 1920 x 1080 i wyższy, monitory muszą obsługiwać co najmniej Full HD. W takim przypadku monitor musi mieć rozdzielczość Ultra HD. Jeśli pozwalają na to finanse, możesz śmiało kupić urządzenie o rozdzielczości 6K i 8K .

Kąt widzenia

Zwykle użytkownik jest równoległe do ekranu, więc wskaźnik nie ma znaczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kilku użytkowników jednocześnie korzysta z PS, aktywując „podzielony ekran”. W tym przypadku monitor do gier jest podzielony na 2-3 części, w których każdy widzi swój własny obraz. Kąt widzenia powinien być jak największy. W przypadku niektórych matryc IPS osiąga 178 stopni.

Częstotliwość odświeżania obrazu

Ten parametr określa, ile klatek na sekundę zmieni się na monitorze. Im wyższa liczba, tym lepiej.

Typ macierzy

TN - Szybka reakcja, minimalny kąt widzenia i średnie odwzorowanie kolorów, które pogarsza się wraz ze zmianą kąta. Występuje tylko w przestarzałych modelach

LCD - Dobre odwzorowanie kolorów, ale przeciętna jakość obrazu i wysoki ping.

OLED - Te ekrany pokazują doskonały obraz w średniej cenie. Same wyświetlacze składają się z organicznych diod, które generują piksele i nie potrzebują podświetlenia.

QLED - W rzeczywistości ten sam OLED jest tu wykonany wyłącznie dla Samsunga. Jedyna różnica między tymi dwiema matrycami polega na tym, że QLED wykorzystuje kropki kwantowe, które dostosowują długość fali, uzyskując w ten sposób wyraźny obraz.

IPS - Nowoczesne matryce o ogromnych (do 178 stopni) kątach widzenia i realistycznym odwzorowaniu kolorów, które nie obciążają oczu. Jedyną wadą takich matryc jest to, że wymagają trochę więcej mocy. Jednak biorąc pod uwagę, że obecnie producenci starają się produkować energooszczędne urządzenia, nie ma powodów do obaw. Różnica w zużyciu energii będzie znikoma. Również niektóre starsze modele będą miały krótsze czasy odpowiedzi.

Powierzchnia matrycy

Wybierając telewizor do Sony PlayStation 4 Pro, warto też wziąć pod uwagę powłokę - błyszczące lepiej oddają kolor, ale szybciej męczą oczy. Ponadto blask utrudni zabawę w świetle dziennym. Większość modeli matowych daje wyciszony obraz, jednak z takim ekranem oczy prawie nigdy się nie męczą. Dla szukających telewizora z dobrym odwzorowaniem kolorów i jednocześnie bezpiecznym dla oczu odpowiednie są modele z matowym ekranem i matrycą IPS.